Masaż sportowy przeznaczony jest dla osób uprawiających sport na poziomie zarówno zawodowym, amatorskim jak i rekreacyjnym.
Techniki masażu sportowego są specyficzne dla danej dyscypliny. Pozwalają na skoncentrowanie się na konkretnym obszarze ciała, które jest wystawione na przeciążenia, stres czy agresywne ruchy.
Masaż ten może być stosowany jako pobudzenie aparatu ruchu przez wysiłkiem oraz tonizowania skutków po wysiłku. Dostosowany do uprawianej dyscypliny sportu zwiększa elastyczność, pomaga zapobiec urazom, poprawia wytrzymałość, przygotowuje ciało i umysł do optymalne wydajności.
Masaż sportowy jest integralnym elementem systemu odnowy biologicznej. Wykorzystywany jest jako środek pomocniczy w profesjonalnych programach treningowych. Pozwala lepiej przygotować ciało sportowca do wysiłku fizycznego. Zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji. Masaż sportowy jest zalecany zarówno sportowcom zawodowym jak również powinni korzystać z niego sportowcy - amatorzy, dla osiągnięcia lepszych rezultatów i poprawy samopoczucia.
Celem masażu sportowego jest rozgrzewka, usunięcie przemęczenia powstałego na skutek intensywnego wysiłku fizycznego, usunięcia zakwasów bądź likwidacji powstałych kontuzji. Masaż sportowy jest także bardzo ważnym elementem przygotowań naszego organizmu i naszych mięśni do sezonu zimowego bądź sezonu letniego.
Masaż sportowy występuje w kilku formach, jako masaż:
- sportowy przed wysiłkowy - ma na celu przygotowanie organizmu do wysiłku sportowego, stosuje się go jako uzupełnienie rozgrzewki, ponieważ powoduje rozgrzanie stawów i ścięgien, rozluźnia mięśnie, podnosi elastyczność i efektywność mięśni – wykonywany jest w miejscu prowadzenia treningu bezpośrednio przed wysiłkiem;
- sportowy między wysiłkowy - masaż wykonywany w przerwach miedzy wysiłkami podtrzymuje wysoką aktywność zawodnika w trakcie zawodów, masaż zaopatruje mięśnie w tlen i substancje odżywcze, usuwa toksyny, dzięki czemu mięśnie uzyskują większą zdolność do pracy i szybciej się regenerują;
- sportowy powysiłkowy - ma na celu skrócenie czasu regeneracji organizmu po intensywnym i długotrwałym wysiłku. Jego głównym zadaniem jest usprawnienie krążenia krwi i limfy, a także zmniejszenie powysiłkowego napięcia mięśniowego.